Szukaj na blogu

wtorek, 8 października 2013

Miswak = ekologiczne mycie zębów

Krótka historia gałązek Miswak:
W krajach Bliskiego Wschodu wspaniałe właściwości gałązek Miswak znane są od wielu setek lat, ale już znacznie wcześniej antyczne cywilizacje przywiązywały ogromną wagę do higieny jamy ustnej, stosując do jej pielęgnacji lokalne zioła. Niewątpliwie odkrycie skuteczność gałązki Miswak w pielęgnacji zębów stanowiło przełom – gałązki są bardzo łatwo dostępne (szczególnie w krajach arabskich, m.in. Pakistanie) i darmowe, co umożliwia wartościową troskę o zęby (a przez to – o zdrowie) także wśród osób bardzo biednych. Nic dziwnego więc, że stosowanie wyjątkowej gałązki szybko rozprzestrzeniło się w krajach południowej Azji i w krajach arabskich.
Ciekawym faktem dotyczącym historii Miswaku jest to, iż był on polecany przez Proroka Mahameta, dzięki czemu jego stosowanie stało się jeszcze częstsze wśród wyznawców islamu. Znanych jest kilka cytatów Proroka, w których podkreśla on niezwykłe działanie Miswaku i poleca jego stosowanie (Islam Kotob,  Muslims and Science, (Islamic Books), str.30).

Z pewnością rodzi się jednak pytanie co sprawia, iż Miswak jest taki skuteczny? Wpływ na skuteczność gałązki ma oczywiście jej budowa:
  • krzemionka ma działanie wybielające,
  • tanina działa kojąco na bolesne dziąsła,
  • alkaloidy zabijają bakterie,
  • zawarte w gałązce żywice tworzą na zębach powłokę, która chronią zęby przed powstawaniem osadu i rozwojem bakterii.
Warto podkreślić także, że gałązka dostarcza jamie ustnej witaminy C, która przyspiesza regenerację organizmu, a także jony fluoru i wapnia o działaniu mineralizującym i bakteriobójczym.
Po prostu warto – rekomendacja WHO: 
Doświadczenie kilkuset lat w zachowaniu zdrowych i białych zębów przez mieszkańców Bliskiego Wschodu może być samo w sobą rekomendacją Miswaku – gałązki, której prozdrowotne właściwości mogą być od niedawna także wykorzystywane przez Europejczyków (przed wprowadzeniem na rynek samej gałązki, można było spotkać się z pastami do zębów z dodatkiem Miswaku).
Poza mądrością pokoleń właściwości Miswaku polecają także prawdziwe autorytety – Światowa Organizacja Zdrowia zaleca stosowanie gałązki Miswak do pielęgnacji zębów i ogólnej higieny jamy ustnej.
Jeśli zależy nam na ekologii, z pewnością docenimy naturalność produktu, którego właściwości wynikają z przyrody, a nie zostały sztucznie wytworzone w laboratorium (np. dyskusyjne właściwości past z fluorem).
Mycie zębów Miswakiem ma bardzo wiele zalet. Można wymienić tutaj wygodę (choć wymaga ona pewnego przyzwyczajenia), funkcjonalność i ekologię, a także oczywiście sprawdzone działanie wybielające, przeciwpróchnicze, antybakteryjne. Co więcej, posiłkując się opracowaniem doktora Rami M. Diabi pt. „Sewak and cigarettes, a remedy for an epidemic”, można wskazać także na m.in. przeciwdepresyjne właściwości Miswakupozytywny wpływ na wzrok. Warto podkreślić także, że w przeciwieństwie do tradycyjnych szczoteczek (na których bakterie rozmnażają się w szybkim tempie), stosowanie Miswaku zapewnia sterylność, jeśli tylko będziemy odcinać zużyty koniec gałązki.
Podsumowując, Miswak to wyjątkowy sposób na ekologiczne mycie zębów. Ucząc się na mądrości mieszkańców krajów Bliskiego Wschodu, spróbujmy Miswaku  z EcoTooth w codziennej higienie zębów.
Miswak a palenie papierosów:

Miswak to gałązka, która ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie i biel naszych zębów. Zadziwiające jest jednak to, że na tym jej właściwości się nie kończą, ponieważ Miswak pomaga również… oduczyć palenia!
W jaki sposób Miswak sprawia, że palacze rezygnują z nałogu?

Jeśli założymy, iż nałóg nikotynowy (jak wiele innych nałogów) wynika nie tyle z uzależnienia od chemicznych substancji zawartych w papierosach, ile od nawyku związanego z paleniem (zajęcie czymś dłoni w sytuacji stresowej, chwila oddechu „świeżym powietrzem” itp.), to oczywiste staje się, iż nałóg ten możemy zastąpić czymś innym – w tym przypadku stosowaniem Miswaku.
Nie chodzi jednak o to, by z jednego niszczącego nałogu wpaść w drugi – wręcz przeciwnie. Regularne stosowanie Miswaku ma bardzo pozytywne oddziaływanie na organizm (szczególnie oczywiście na jamę ustną), potwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia. Porównując nowy „nałóg” z dotychczasowym paleniem papierosów okazuje się, że nasze zęby są zdrowsze i bielsze, a my – zdrowsi.

Czy zastąpienie palenia tytoniu Miswakiem automatycznie powoduje rzucenie palenia?

Bardzo wiele zależy od konkretnej osoby, jednak badania wykazują, że po wprowadzeniu stosowania Miswaku do codziennych nawyków, ilość wypalanych papierosów zmniejsza się w bardzo wyraźny sposób (nawet o kilkadziesiąt procent) (Dr Rami M.Diabi, “SEWAK and CIGARETTES” A remedy for an epidemic).

Świetnym pomysłem może być noszenie gałązki w paczce papierosów – gdy sięgniemy po papierosa, widząc Miswak częściej wybierzemy zdrowszą alternatywę. Zachowamy nie tylko piękny uśmiech, ale także zdrowia, którego pozbawia nas regularne palenie.
Sprawdź Sam właściwości tego szlachetnego korzenia!



Jak używać patyczka Miswak - czyli instrukcja stosowania:

Gdy słyszymy o tym, że Miswak zastępuje zarówno szczoteczkę, jak i pastę do zębów, z pewnością zastanawiamy się nad tym, jak zwykła gałązka pozwoli nam na dokładne czyszczenie zębów. Odpowiedź jest bardzo prosta – znajdziemy ją w krótkiej instrukcji stosowania Miswaku:

Gdy chcemy zastosować Miswak do szczotkowania zębów, warto obrać jego końcówkę nożykiem ze skórki na długości około 1 cm (zależnie od potrzeb).
Obraną końcówkę powinniśmy zamoczyć w wodzie, by włókna uległy rozwarstwieniu – poprzez gryzienie końcówki przekształcimy ją w niewielki pędzelek.
Możemy już szczotkować zęby, pamiętając również o tym, by delikatnie rozmasować dziąsła (Miswak również ma na nie bardzo pozytywny wpływ).
Na koniec powinniśmy odciąć zużytą końcówkę gałązki . Pamiętajmy również o tym, że Miswak warto przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, ponieważ wówczas nie wysycha on szybko i nie utlenia się.

Stosowanie patyczka zamiast szczoteczki początkowo może być dość trudne, jednak szybko przyzwyczaimy się do nowych ruchów i precyzyjnego mycia zębów.

Miswak można także żuć – wówczas poszczególne włókna również docierają do przestrzeni międzyzębowych, wybielając je i przeciwdziałając próchnicy i paradontozie.

Kiedy najlepiej stosować Miswak? Jest to oczywiście produkt, jaki powinien znaleźć się w każdym ekologicznym domu. Miswak znakomicie sprawdza się jednak również w podróży i wszędzie tam, gzie mamy utrudniony dostęp do kosmetyków i bieżącej wody. Z Miswakiem nie musimy rezygnować z pielęgnacji zębów – w każdej sytuacji będą one białe i lśniące.

Źródło: http://ecotooth.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

4 greens acai afirmacja balsam solaris barbecue bez fluoru bikini burn biodegradowalne środki czystości brian tracy brykiet cel cele chlorella coke live music festival cukier cukier brzozowy czary bez dobrobyt dostatek dr nona dr. nona dworek białoprądnicki dziecko eco ecobrykiet ekologia ekologiczne ekologiczne środki czystości ekologiczny ekologiczny dom eks magazyn energia ewa kasprzyk extra virgin familove filharmonicy wiedeńscy fit jest sexy gonseen grill grudzień hand made homa intuicja Jacek Bilczyński JAGODY ACAI jagody goji jedz KAKAO kalendarz kalendarze książkowe kaliber 44 kartki świąteczne kochaj KOKO KOKODESIGN koło życia koncepcja smart konkurs kraków jest fit krem dynamiczny krzem ksylitol ksylitol kraków Kurt Tepperwein kwasek cytrynowy lawenda lemoniada lody ryżowe lody sojowe lody wegańskie luksus MACA magik mama medytacja melasa microgreens miejsce milioner miswak morze martwe mód się nadchodzący rok naturalna pielęgnacja naturalne kosmetyki obżarstwo oczyszczanie organizmu oczyszczanie z toksyn odchudzanie odtruwanie organizmu odżywianie olej arganowy olej kokosowy olej lniany olejek pichtowy oliwa z oliwek omsica organiczne napoje osho ostropest ostropest plamisty otyłość pasożyty pepsi eliot plan dnia plan doksonały pocztówki świąteczne podświadomość Pokój ludziom dobrej woli pono poradnik postanowienia noworoczne pozytywne myślenie pozytywne życie prawo przyciągania preparaty dr nona produkty dr nona prosto psychosomatyka raw recepta recepta na szczęście regeneracja reset rozwój osobisty rumianek rytuały tybetańskie sekret siewki siła sklep ekologiczny sklep ze zdrową żywnością smog soda oczyszczona sokół i marysia starosta solaris sól sól himalajska sól z morza martwego spirulina stres stuGo super foods szczoteczka do zębów światowy dzień walki z otyłością światowy dzień zdrowia święta bożego narodzenia tanie warzywa this is bio tolerancja trawa jęczmienna trawa pszeniczna walka z rostępami wątroba weganizm wegański wegetarianizm WHO whole earth więcej szmalu wizjoner wizualizacje wu-tang clan zdrowa żywność zdrowe odżywianie zdrowie zdrowy tryb życia ziemia okrzemkowa żurawina życzenia noworoczne życzenia świąteczne żywność organiczna